Reviewer Spotlight: Tomasz Sobolewski


Przedstawienie Recenzenta

Reviewer Spotlight - Tomasz Sobolewski

Jakiej najdziwniejszej rzeczy jesteś właścicielem?

Wakacyjny dyplom od dwójki moich ciągle jeszcze małych, a dzisiaj już dorosłych dzieci, który zrobiły dla mnie, w tajemnicy przede mną i za moimi plecami…i do dzisiaj nie wiem jak im się to udało, bo przecież jestem takim uważnym tatusiem. Dzieciaki w nadmorskiej budce z pamiątkami na Helu, w tajemnicy przede mna kupiły piękny “Dyplom dla Ojca” i tutaj zaczęła się artystyczna praca ich ufnych i kochających serc. Pamiętam moje wzruszenie, kiedy otrzymałem to dzieło sztuki, które tak naprawdę nigdy mnie nie opuściło i chociaż ten Dyplom już pożółk od przemijającego czasu, i mimo że otrzymałem od nich piękniejsze prezenty, ten zawsze pozostanie dla mnie najdroższy.

Nawyki przy pisaniu?

Cisza, skupienie, swoboda myśli, moje miejsce we mnie gdzie szukam inspiracji, zeszyt i długopis, czasami też muzyka która mi pomaga w poszukiwaniu myśli którą chcę przelać na papier.

Jakie substancje (legalne, nielegalne lub z działu mrożonek w supermarkecie) najbardziej inspirują Twój tekst?

Herbata z malinami i miód z białymi serem to moje najzdrowsze i najbardziej legalne przysmaki. Czasem kiedy kusi mnie Prince Polo, to nadziewana czekolada nie wystarcza by zaspokoić moje nienasycenie życiem. Staram się stać z daleka od działu mrożonek, bo uwielbiam potrawy przy blasku świeć i upajającym zapachu Chanel No. 5.

Co jest największą zaletą Twojej największej wady?

Moja poranna senność, która pozwala mi odpłynąć w świat najpiękniejszy i poczuć napływające myśli i odpowiedzi które przychodzą wtedy z łatwością.

W jakim języku chciałbyś mówić, i kogo, i o co chciałbyś zapytać?

Zawsze moim marzeniem było znać starożytne języki i odkrywać tajemnice tego świata. Czytać Shakespeare’a w jego ojczystym języku i to jemu zadawać pytania na które nikt nie zna odpowiedzi. Pytań miałbym wiele, ale jedno szczególnie mi przychodzi na myśl: Czy zdaje sobie sprawę jaki ma nieustający wpływ na świadomość kolejnych po nim pokoleń i na szlachetność wielu osób.

Scharakteryzuj Twój związek z Twoją Muzą?

To Ona zawsze była moją najwierniejszą kochanką, gdy wszystko inne w życiu zawodziło. Nie jedno miała imię, ale zawsze była mi wierna. Wiem, że zawsze mogę na nią liczyć. Jeżeli kiedykolwiek będę sam nigdy, dzięki Niej, nie będę samotny, bo zawsze odnajdę siebie w pisaniu i jej towarzystwie.

Przepis na idealny dzień to:

Pisać nad brzegiem morza Egiejskiego, wśród promieni słonecznych na wyspie Santorini. Słuchać szumu fal, wieczorami być z tą jedną jedyną i rozkoszować się pyszną kolację, a nocą podziwiać Wszechświat poprzez gwiazdy na niebie.

Charakterystyka Książki

Czy wolisz…

…tytuły rozdziałów czy numery rozdziałów? Na pewno tytuły rozdziałów.
…nowele, cykl książek, lub zbiór wierszy? Cykl książek, ale również lubię różnorodność.
…przypisy, mapy czy indeksy? Przypisy, zawsze czegoś nowego mogę się dowiedzieć.
…twarda, miękka oprawa czy cyfrowe wydanie? Zdecydowanie twarda oprawa. Lubię czuć to, że mam książkę w ręku.

Spis Lektur

Jak wygląda Twoja lista lektur? Czy to jest stos książek, lista tytułów czy lista najróżniejszych książek?

Dosyć intuicyjnie wybieram książki, nie kieruje się listą raczej potrzebą serca.

Którą książkę powienneś przeczytać jako następną?

Tą, która mi odpowie na pojawiające się nowe pytania.

Którą książkę chciałbyś przeczytać teraz?

Zawsze na długie jesienno—zimowe wieczory wybieram chociaż jedną pozycję która po raz kolejny pozwoli mi docenić mądrość Shakespeare’a. On zawsze wprowadza mnie w zadumę, a równocześnie bawi, pozwala marzyć mojej duszy i równocześnie przenosi w nieistniejący świat w którym osobiście czuje sie taaak dobrze. Czytam też te książki, które mnie w jakiś sposób poruszają.

Recenzje Napisane przes Tomasz Sobolewski: lista.

Leave a Reply